
Arkivbild
Vi välkomnar 20 nya föreningar till Svenska Skidförbundet
Under säsongen anslöt sig 20 föreningar till förbundet – från Norrbottens inland till Skånes kust – ett tillskott som visar att intresset för organiserad skid- och snowboardåkning finns över hela landet
Det är med stor glädje som förbundet uppmärksammar de föreningar som anslöt sig under 2025/26. De kom från vitt skilda håll – geografiskt såväl som idrottsligt. Många är aktiva även inom andra idrotter sedan tidigare och valde under säsongen att även organisera sin skidverksamhet inom förbundet. Det är precis den typen av engagemang som stärker bredden i svensk skidsport.
Föreningarna representerade nio distriktsförbund, från Norrbottens Skidförbund i norr till Skånes Skidförbund i söder. Störst tillskott fick Norrbotten med fem nya föreningar, tätt följt av Jämtland-Härjedalens Skidförbund med fyra. Även Stockholms Skidförbund välkomnade fyra nya föreningar, vilket visar att skidintresset fortsatt är lika levande i storstaden som utanför.
Bland de nytillkomna fanns föreningar med namn som speglar en bred och nyfiken idrottsrörelse – Värdelösa Seriösa Löpare Idrottssällskap, Idella föreningen hållbara idrottare kvar på snö och Föreningen Spontanidrott i världen är några exempel. Bakom alla nya föreningsnamn finns engagerade medlemmar som tog steget in i skidförbundets gemenskap och därmed fick tillgång till tävlingar, utbildning och många andra förmåner som ett förbundsmedlemskap innebär.
Varm välkommen säger vi till följande föreningar:
Förening | Distrikt |
|---|---|
Ektjärns Idrottsförening | Norrbottens Skidförbund |
Fenix Cross Country Skiing Club | Stockholms Skidföbund |
Fjätervålen Sports Club | Dalarnas Skidförbundet |
Freestyle Skåne Puckelpistförening | Skånes Skidförbund |
Föreningen Spontanidrott i Vindeln | Västerbotten Skidförbund |
Gunnebo OK | Smålands Skidförbund |
Gävle Skateboardförening | Gästriklands Skidförbund |
Idella föreningen hållbara idrottare kvar på snö | Jämtland-Härjedalens Skidförbund |
IK Lidingö Freeskiers | Stockholms Skidföbund |
Kiviks Allmänna IF | Skånes Skidförbund |
Luleå Draghundsklubb | Norrbottens Skidförbund |
Långåskans IF | Jämtland-Härjedalens Skidförbund |
Lättja Idrottsförening | Jämtland-Härjedalens Skidförbund |
Pite Freeski Förening | Norrbottens Skidförbund |
Porjus Idrottsklubb | Norrbottens Skidförbund |
Skillingsmarks Idrottsförening | Värmlands Skidförbund |
Södertörns Skateboard, snowboard och fotbolls IF | Stockholms Skidföbund |
Tjalve Orienteringsklubb | Östergötlands Skidförbund |
Värdelösa Seriösa Löpare Idrottssällskap | Stockholms Skidföbund |
Åre Freeriders Club | Jämtland-Härjedalens Skidförbund |
Är du med i en förening som ännu inte är ansluten till Svenska Skidförbundet?
Som medlem får ni bland annat tillgång till försäkring via Folksam, möjlighet att tävla på distriktsmästerskap och SM, ett brett utbud av utbildningar samt ekonomiskt stöd.
Läs mer om medlemsförmåner och skicka in er inträdesansökan Länk till annan webbplats. – vi hoppas få välkomna ännu fler föreningar under säsongen 26/27!
Det ideella arbete som alla våra föreningar utför är grunden för svensk skid- och snowboardiddrott. Stort TACK för er insats!
2026-06-24
2026-06-15
Lotte Jernberg, SSF